Co všechno najdeme ve Velkém Světě techniky?

Velký Svět techniky návštěvníkům nabízí stovky zábavných atrakcí ve čtyřech stálých tematických expozicích, které je pobaví a také poučí v nejrůznějších oblastech života, přírodních i technických vědách. Těšit se můžete na Dětský svět pro nejmenší děti od 2 do 6 let, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody s venkovní geologicko-botanickou zahradou, Divadlo vědy, 3D kinosál i moderní učebny a laboratoře pro netradiční výuku zajímavých oboru, např. robotiky, vesmíru nebo sluneční soustavy.

Kde je Malý Svět techniky U6? Proč U6?

Vezmeme to ze široka. Projekt Světa techniky v sobě ukrývá dvě budovy, dva sourozence, kteří stojí při sobě. Ve Velkém Světě techniky (nová budova s prosklenou čelní stěnou) najdete čtyři stálé expozice (Dětský svět, Svět vědy a objevu, Svět civilizace a Svět přírody), kinosál i Divadlo vědy. A hned naproti najdete v historické cihlové budově bývalé VI. Energetické ústředny Malý Svět techniky U6. Jde o interaktivní expozici, kterou vás provede Julius Verne a seznámí vás s pokroky techniky od parního stroje po moderní motory. Zážitkem pro vás budou i původní devítisettunová dmychadla, kolem kterých najdete kolem stovky hravých exponátů.

Pro koho je Svět techniky vhodný?

Pro všechny lidi bez rozdílu věku a vzdělání! Pro malé a větší děti, pro studenty i dospěláky. Pro babičky i pro dědy, zkrátka pro všechny. Ti malí si u nás zahrají a něco nového se přitom naučí a ti starší si u nás zase opráší školní znalosti. To byste koukali, na co si všechno pamatují! Jsme připraveni i na velmi mladé rodiny, které mají s sebou děti v kočárku, budovy jsou bezbariérové. Dětem od dvou do šesti let je věnována celá expozice „Dětský svět" a na balkóně je pro všechny připraven dětský koutek. Pohrát si můžete také v obchůdku se suvenýry.

Kolik času si mám na návštěvu Světa techniky vyhradit?

Pro návštěvu Malého Světa techniky si vyhraďte minimálně 2 hodiny. Návštěva Velkého Světa techniky Vám zabere v průměru 4 - 5 hodin. Pokud Vás však netlačí čas, klidně si u nás můžete hrát třeba celý den.

Je otevřeno během státních svátků a prázdnin?

Ano, jsme zde pro Vás 7 dní v týdnu, včetně státních svátků a prázdnin. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Jsou budovy Světa techniky bezbariérové?

Celá budova Velkého Světa techniky je plně bezbariérová. Budova Malého Světa techniky U6 je bezbariérová částečně.

Je možné se u nás občerstvit? Jak?

Nikdo z vás se nemusí bát, že by u nás strádal hlady. V našich kavárnách (U6, Gong, Svět techniky) se můžete občerstvit a denně nabízíme široký sortiment zákusků, ale také teplé polévky, tousty, bagety, apod.

K čemu je určen velký sál v přízemí po pravé straně od vstupu do Světa techniky?

Jedná se o multifunkční prostor s názvem Sál Oskara Federera. V tomto místě se můžete těšit na výstavy krátkodobého charakteru, které se budou v průběhu roku měnit. Aktuálně je zde k vidění výstava Od televize k televize

Příměstské SCIENCE tábory ve Světě techniky? ANO!!!

Pro děti od 6 do 12 let jsme připravili hustý program nabitý vědou! Z dětí se stanou špióni, kosmonauti, sestaví si vlastního robota, budou tvořit v našich dílnách, stanou se malými chemiky. Určitě se nebudou ani chvilku nudit! Kapacity se rychle plní, neváhejte

Narozeninová oslava ve Světě techniky?

Uspořádáme pro vaše děti světovou narozeninovou párty! Zajistíme pro Vás vše, co je pro pořádnou oslavu potřeba! A vy si vyberete jen termín a dort. 

Jsou ve Světě techniky dílny a laboratoře přístupné veřejnosti?

Dílny a učebny jsou zatím určeny zejména pro školní skupiny, pro které byly primárně budovány a pro které musí také sloužit. V dílnách probíhají nepravidelně také víkendové workshopy pro veřejnost. 

Proč některé exponáty nefungují?

Svět techniky se řadí mezi science centra, která následují trendy podpory přírodovědných a technických oborů interaktivní formou. Našim cílem je, aby si návštěvník vše mohl sám vyzkoušet a osahat. Druhou stranou mince pak je, že ne všichni se chovají k exponátům správně dle doporučeného návodu či rady našich animátorů. Proto i my se potýkáme s poruchovostí, která dle nastavených standardů nepřekročí únosnou hranici. Tým techniků se kontinuálně věnuje opravám a děláme maximum pro to, aby vše fungovalo, tak jak má. 

Co se děje v Divadle vědy?

Divadlo vědy je prostorem pro science show, workshopy a zábavné prezentace. Každý den pro vás máme program - nejčastěji zde můžete shlédnout zábavnou Science Show s názvem Let ´s Go Science. Science Show je vhodná pro všechny návštěvníky ve věku od 0 do 99 let. Od pondělí do čtvrtka hrajeme vždy v 12:00, 14:00, 15:00 hodin, pro všechny návštěvníky - pro školní skupiny i pro veřejnost. V pátek a o víkendech se v Divadle vědy můžete vzdělávat a bavit od 12:00, 14:00 také od 16:00 hodin. 

K čemu sloužily obrovské stroje v U6?

Tyto dva stroje jsou pístová plynová dmychadla, která sloužila jako motor, který spaloval kychtový plyn (tedy vedlejší produkt hoření vysoké pece, při výrobě surového železa). Dmychadla zároveň vháněla potrubím vzduch, tzv. dmýchaný vítr, pod vysokou pec, kde podporoval hoření. Stroje v hale jsou z roku 1938 a 1948 a každý z nich váží 900 tun.

Proč je Dětský svět určen dětem do 6 let?

Dětský svět je určen a dimenzován pro nejmenší předškolní děti od 2 do 6 let, aby hravou formou rozvíjel jejich jemnou motoriku a naučil je poznávat věci kolem nás. Exponáty jsou pro ně speciálně přizpůsobeny, jak po stránce váhového limitu, tak i po stránce výukové. Starší děti expozice nijak zásadně nepoučí (je pro ně opravdu jen hrací koutek) a hlavně pro ně není určena, proto se při jejich aktivitách mnohem častěji kazí a navíc se ti menší, pro které je expozice určena, k exponátům ani nedostanou. Dětem ve školním věku do deseti let doporučujeme navštívit Malý svět techniky U6 a nad 10 let je vhodné navštívit mimo interaktivní expozici U6 i ostatní části Velkého světa techniky.

Proč do Dětského světa nemohou děti bez doprovodu?

Dětský svět je interaktivní část výstavy, kde děti od 2 do 6 let učíme poznávat svět nás dospělých. Kdo jiný, než rodiče jsou schopni svým dětem vysvětlit, proč musíme prát oblečení, jak se vaří jídlo nebo jak funguje autoservis. Svět techniky nechce a nemůže nahrazovat výchovu rodičů. Dětský svět je prostředím a prostorem poznání, kde si může hrát celá rodina. Animátoři vám pak rádi v expozici poradí, pokud byste pochybovali, jak s jednotlivými exponáty zacházet.